I Konferencja Spółdzielców Północnej Wielkopolski

I Konferencja Spółdzielców Północnej WielkopolskiTylko życie tak trudne jest. Potrzeba siły, by sobie z nim radzić”- to fragment piosenki  inaugurującej I Konferencję Północnej Wielkopolski, która 29 października 2014 r. odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile.

Zgodnie ze zwyczajem gospodarz i jednocześnie współorganizator senator Mieczysław Augustyn wspólnie z Przewodniczącym Konwentu Starostów Północnej Wielkopolski przywitali przybyłych gości oraz wprowadzili zebranych w tematykę spotkania.

Tego dnia swoją premierę miał film wyprodukowany przez telewizję Asta, którego finansowanie umożliwiły Banki Spółdzielcze. Przybliża on historię ruchu spółdzielczego na terenie Północnej Wielkopolski oraz omawia najważniejsze branże spółdzielcze aktualnie funkcjonujące w subregionie pilskim.

W dalszej części spotkania senator Mieczysław Augustyn podsumował wyniki ankiet nadesłanych przez spółdzielców. Jednoznacznie wynika z nich, że spółdzielczość na terenie Północnej Wielkopolski ma silną pozycję. Można zaryzykować stwierdzenie, że skupia około 50 000 członków. Ci spółdzielcy, którzy nadesłali ankietę określili wartość swojego majątku na ponad 17,8 miliarda złotych, a roczny zysk na poziomie 23 milionów złotych.

Głos na Konferencji zabrał także wieloletni działacz ruchu spółdzielczego w Polsce, Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej p. Alfred Domagalski. Uświadamiał on spółdzielcom, politykom oraz zebranej na sali młodzieży problemy spółdzielców. Szczególny nacisk kładł na nierówności w stosunku do zwykłych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Nawet najmniejsze spółdzielnie zmuszone są do prowadzenia pełnej księgowości, podczas gdy mikro lub małe przedsiębiorstwo może rozliczać się na dużo prostszych, a przez to tańszych zasadach.

Ciekawą propozycję dla spółdzielców miała też Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski, która poprzez swojego Prezesa – Grzegorza Marciniaka zaproponowała możliwość zjednoczenia się pod skrzydłami Izby i wspólnej walki o środki UE. Prezes namawiał też spółdzielców do założenia sekcji spółdzielczej w ramach Izby.

Każdy z liderów branż spółdzielczych działających w subregionie pilskim przybliżył problematykę, którą zajmuje się na co dzień:

  • Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Otylinie, Wojciech Bociański,
  • Wiceprezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie Zofia Just,
  • Prezes Banku Spółdzielczego w Czarnkowie, Władysław Dymek,
  • Prezes Spółdzielni Inwalidów „Przyszłość” w Trzciance, Kazimierz Kańduła
  • Prezes PSS „Społem” w Pile, Mariusz Małachowski,
  • Prezes Spółdzielni Socjalnej „Zielona Piła”, Paweł Prokopowicz,
  • Prezes Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej, Lucjan Szutkowski

Na koniec spotkania wywiązała się dyskusja pomiędzy zaproszonymi parlamentarzystami. Głos zabrali: Romuald Ajchler, Stanisław Chmielewski, Stanisław Kalemba. Pomimo dość różnych postaw i poglądów na temat ruchu spółdzielczego wszyscy zgodzili się co do jednego – spółdzielnie były, są i będą potrzebne, a politycy powinni robić wszystko, aby tę formę działalności wspierać.

Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję do poczęstunku w wykonaniu spółdzielni socjalnych oraz zapoznania się ze stosikiem kilku prężnie działających spółdzielni. Miłym akcentem spotkania okazało się losowanie upominków, które ufundowali członkowie Komitetu Organizacyjnego.

Zachęcamy do obejrzenia filmów:

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image