Konferencja Konsultacyjna dot. Ustawy o Zasadach Prowadzenia Zbiórek Publicznych

P1050453W miniony poniedziałek, 17 lutego 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Pile odbyła się Konferencja Konsultacyjna Senatora Mieczysława Augustyna dotycząca projektu Ustawy o Zasadach Prowadzenia Zbiórek Publicznych, którą na najbliższym posiedzeniu będzie rozpatrywał Senat RP.

Obecnie obowiązujące przepisy pochodzą 1933 r. i narzucają na organizatorów zbiórek wiele obowiązków i nakazów, które często nie przystroją do realiów codziennego, zglobalizowanego życia. Jednym z proponowanych ułatwień jest wprowadzenie możliwość zgłaszania zbiórki poprzez specjalną stronę internetową Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Zgłosić zbiórkę będą mogły nawet 3 osoby fizyczne, a na decyzję o zgodzie na jej przeprowadzenie będą musieli czekać, w przypadku internetowego zgłoszenia, maksymalnie 3 dni.

Uczestnicy spotkania przyjęli projekt zmian z aprobatą z tym zastrzeżeniem, że upoważnili Senatora do tego aby postarał się przeforsować zmiany, które umożliwiałyby internetową formę zgłaszania zbiórek bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego w ePUAP. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy uczestniczyli w spotkaniu sugerowali aby do zgłoszenia wystarczyła elektroniczna kopia (skan) pisma zgłaszającego zbiórkę z podpisem osoby odpowiedzialnej.

Spotkanie przedstawicieli III sektora było też doskonałą okazją do porozmawiania o finansach tych organizacji. Senator przypomniał o kłopotliwym „1%”, który zdławił w znaczący sposób hojność ludzi, którzy jeszcze 10 lat temu dokonywali darowizn na rzecz organizacji pozarządowych. Dzisiaj okazuje się, że o możliwości dokonania darowizn pamięta niewiele osób, większość zasłania się tym, że swój obowiązek spełnili przekazując 1% swojego podatku. Prawda jest jednak taka, że ów 1% i tak podatnik musiałby oddać – może tylko zdecydować gdzie ma trafić. Parlamentarzyści przymierzają się także do zmian w przepisach regulujących sposób przekazywania 1% w taki sposób, aby podatnicy mogli go przekazać organizacjom działającym na terenie, na którym podatnik płaci podatek – województwo lub powiat. Pomysły takie powstają ponieważ 90% środków z 1% trafia do dosłownie kilku organizacji, które mając środki na reklamę skutecznie ograniczają możliwość przebicia się ze swoją ofertą mniejszym organizacjom.

W spotkaniu wzięło około 50 osób, które reprezentowały niespełna 40 organizacji, stowarzyszeń, fundacji itp.

Treść projektu znajdziecie Państwo tutaj

Zachęcamy także do zapoznania się z prezentacją Senatora