Młodzież pilskich szkół w Warszawie – program

DSC_0505Inicjatywa Przewodniczącego Rady Fundacji 500-lecia Miasta Piły nabiera rumieńców. 5 września odbyła się konferencja prasowa Senatora Mieczysława Augustyna, Prezydenta Miasta Piły oraz Starosty Powiatu Pilskiego Mirosława Mantaja. Wzięli w niej udział także dyrektorzy wydziałów oświaty z Gminy i Powiatu. Senator Mieczysław Augustyn poinformował o idei wyjazdu około 600 osobowej grupy młodzieży. Fundacja chce w ten sposób przypomnieć mieszkańcom Warszawy, że Stanisław Staszic, wybitny patriota, mąż stanu urodził się właśnie w Pile, która w tym roku hucznie obchodzi swoje 500 lecie. Senator podkreśla, że wciąż napotyka ludzi, którzy nic nie wiedzą o tym, że Staszic pochodzi z Piły – najwyższy czas aby to zmienić.

Dyrektorzy Wydziałów Oświaty omówili kwestie organizacyjne. Do Warszawy w dniach 19-20 września wyjedzie najprawdopodobniej około 13 autokarów z dziećmi i młodzieżą. Swoje reprezentacje wystawiła większość pilskich szkół. Całość rozpocznie się zwiedzaniem Stadionu Narodowego. Następnie uczestnicy zostaną podzieleni na mniejsze grupy, które udadzą się zwiedzać najważniejsze atrakcje Warszawy. Będą to Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik a także Parlament i Pałac Prezydencki.

Na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej część spośród naszej grupy będzie mogła wziąć udział w bezpośrednim spotkaniu i rozmowie z Głową Państwa na tematy, które nurtują współczesną młodzież, młodych pilan.

Na zakończenie dnia, dzięki uprzejmości włodarzy Stolicy wszyscy uczestnicy wycieczki a także osoby, które chciałyby przyłączyć się do świętowania są zaproszone do Parku Fontann w Warszaie, gdzie w towarzystwie wody, muzyki i światła będziemy mogli podziwiać wspaniały spektakl.

Drugi dzień wizyty w Stolicy upłynie pod znakiem konferencji naukowej w ramach Spotkań Staszicowskich a także Happeningu zorganizowanego przed Pałacem Staszica, na którym będziemy w atrakcyjny sposób przekonywać warszawiaków, że Staszic jest „bardziej pilski niż warszawski”. Dodatkowo tego dnia przewidziane są wycieczki po Warszawie razem z przewodnikiem. Chętni będą mogli wziąć udział w specjalnej Mszy Świętej a także odwiedzić grób Stanisława Staszica.

Bardziej szczegółowy plan pobytu dzieci i młodzieży w Warszawie

Program dla osób, które chciałyby się włączyć w obchody a będą w dniach 19-20 września br w Warszawie