Pilanie zdobyli Stolicę

DSC_0329Wyprawa do Warszawy, jak nazwał ją Senator Mieczysław Augustyn dobiegła końca. W miniony czwartek i piątek młodzież z pilskich szkół: podstawowych, gimnazjalnych i średnich podążała m.in. śladem Stanisława Staszica w Warszawie. W wyjeździe wzięło udział nimal 600 osób, którzy dojechali do Warszawy 11 autokarami.

Pierwszym punktem w programie wyjazdu był Stadion Narodowy. Młodzież miała okazję obejrzeć puste trybuny na całym stadionie, które na twarzach osób będących po raz pierwszy na takim obiekcie, powodowały delikatny okrzyk podziwu. Całość przytłaczała swoją wielkością i przestrzenią. Dodatkową atrakcją były przygotowania uczestników Top Gear Live, który miał odbyć się w najbliższą sobotę. Była to okazja to zobaczenia i usłyszenia wyścigowych bolidów w akcji – ryk silnika i zapach spalonej gumy podobały się zwłaszcza chłopakom.

Po wizycie na Stadionie Narodowym poszczególne grupy rozjeżdżały się w poszczególne miejsca na mapie wyjazdu. Cześć osób pojechała zwiedzać Centrum Nauki Kopernik a pozostali do Muzeum Powstania Warszawskiego. Grupa około 200 osób pojechała na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim do Pałacu Prezydenckiego. W spotkaniu tym wzięli udział także Senator Mieczysław Augustyn, Poseł Adam Szejnfeld, Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski, Starosta Pilski Mirosław Mantaj a także Przewodniczący Rady Miasta Rafał Zdzierela.
Podczas swojego wystapienia Senator Mieczysław Augustyn podkreślał związki Piły ze Stolicą kraju. Przypomniał, że nie jest to tylko postać Stanisława Staszica. Są to pozostali ludzie, którzy na przestrzeni lat budowali obraz Warszawy do momentu jaką widzimy ją w tej chwili. Przypomniał, że obydwa miasta były po II wojnie światowej doszczętnie zniszczone ale to właśnie z Piły do Warszawy jechały wagony z cegłami na odbudowę Stolicy. Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w swojej wypowiedzi, że sercem czuje się związany z naszym miastem i że Piła doskonale korzysta z możliwości jakie oferuje nam członkostwo w Unii Europejskiej. Podziękował także ponownie włodarzom miasta za nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela. Na koniec podkreślił, że pilanie zawsze powinni trzymać się razem dlatego on też zawsze będzie Piłę wspierał.

Kolejnym etapem warszawskiej wyprawy była wizyta w Parlamencie. Młodzież miała okazję przysłuchać się choć przez chwilę obradom Senatu, które wyjątkowo odbywały się na sali plenarnej Sejmu. Przewodnicy oprowadzili grupy po zaułkach Sejmu. Była to doskonała lekcja wychowania obywatelskiego. Mogliśmy po drodze spotkać wielu znanych polityków z pierwszych stron gazet i programów telewizyjnych. Nie zabrakło okazji do wspólnych zdjęć.

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia wyjazdu był pokaz multimedialny w Parku Fontann. Mimo zmęczenia i chłodu młodzież licznie przyjechała na wiślane bulwary gdzie po zmroku doskonale można było podziwiać pokaz światła, wody i dźwięku. około godz. 21 uczestnicy rozjechali się do miejsc noclegowych aby zebrać siły na drugi dzień.

Drugiego dnia, 20 września już od godz. 9.00 w sali lustrzanej Pałacu Staszica rozpoczęła się konferencja naukowa w ramach VIII Spotkań Staszicowskich. Naukowcy z Zamościa, Lublina, Warszawy i Piły mieli doskonałą okazję aby w gmachu ufundowanym przez Staszica wspólnie debatować nad jego dorobkiem a także tle historycznym w którym przyszło mu żyć. W przerwie konferencji odbyła się barwna manifestacja, w trakcie której młodzi pilanie krzyczeli do warszawiaków, że „nie ma siły na nas z Piły” informując przechodniów, że Staszic urodził się w Pile. Pod Pałacem Staszica pojawili się także na nasze zaproszenie uczniowie warszawskich szkół noszących imię Stanisława Staszica. Między pilanami i warszawiakami doszło do sporu – czy tak naprawdę jest Staszic. Aby to sprawdzić młodzież chwyciła za linę. Siłą nie tylko argumentów pilanie udowodnili Warszawie skąd pochodzi Staszic. W niebo wypuściliśmy też setki balonów w barwach naszego miasta. Ciekawym akcentem happeningu było odczytanie przez Samego Staszica jego testamentu.

Po skończonej manifestacji uczestnicy wyjazdu udali się na zwiedzanie Warszawy wraz przewodnikami, którzy oprowadzili młodzież po starówce i Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnim, nieobowiązkowym punktem programu było złożenie kwiatów na grobie Stanisława Staszica a także Msza Święta w intencji mieszkańców Piły i ks. Stanisława Staszica.

Mamy nadzieję, że dzieciom i młodzieży wyjazd przypadł do gustu i są z niego zadowoleni. Z całą pewnością program oferował wiele możliwości i z naszych obserwacji wynika, że był aż nazbyt intensywny. Cieszymy się, że mogliśmy w tak licznym i ciekawym gronie wziąć udział w obchodach 500-lecia Miasta Piły.