PO chce ułatwić samorządom wykonywanie zadań własnych

fot.jpgWe wtorek 29 stycznia parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej: senator Mieczysław Augustyn i poseł Mariusz Witczak zapowiedzieli złożenie w sejmie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce komunalnej oraz o samorządzie gminnym i wojewódzkim. Nowelizacja pozwoli na umożliwienie powiatom i województwom tworzenia spółek, które umożliwią im łatwiejsze wykonywanie zadań własnych.

„Po dokonaniu zmiany wiele powiatów i województw będzie realizować przedsięwzięcia na swoim terenie. Dzięki temu powiat czy województwo będą mogły np. zarządzać lotniskiem czy zapewnić transport pomiędzy dwoma powiatami. Warto zauważyć, że obecnie nie brakuje napięć na linii rząd-samorząd, bo wszystko rozbija się o brak środków. Dlatego przez ten projekt chcemy powiedzieć tak: środków co prawda zaproponować nie możemy, ale sposoby ich gromadzenia chcemy tą ustawą zdecydowanie rozszerzyć – mówił podczas konferencji senator Mieczysław Augustyn.

Z kolei poseł Witczak zauważył, że nowelizacja daje możliwość lepszego zarządzania własnym mieniem. Ma też walor porządkujący, bo dotąd przepisy dotyczące tego zagadnienia były rozsiane po różnych ustawach, teraz zostaną zebrane w jednej ustawie o mieniu komunalnym. Gminy  mają obecnie „niemal nieograniczone możliwości do powoływania spółek dla zaspokajania różnych potrzeb wspólnot samorządowych”. Tymczasem powiat – może tylko powoływać niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej

Projekt ma poparcie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.