Stypendium Staszicowskie przyznane – Uroczysta Sesja Rady Miasta Piły

DSC_0074We wtorek 4 marca o godz. 12.00 od hymnu państwowego i hejnału miasta rozpoczęła się Uroczysta Sesja Rada Miasta, która upamiętniła 501. rocznicę potwierdzenia praw miejskich Pile. Do Teatru Miejskiego przybyło wielu znaminitych gości związanych z Miastem. Obecni byli honorowi obywatele, kierownicy i prezesi pilskich spółek miejskich, przedstawiciele oświaty, duchowieństwa organizacji pozarządowych, a także wielu pilan.

Podczas Sesji Radni jednogłośnie przyjęli apel zaprezentowany przez Prezydenta Miasta Piły dotyczący pokoju na Ukrainie.

Jednym z ważniejszych punktów Sesji było wręczenie Stypendium Staszicowskiego ufundowanego po raz kolejny przez Fundację 500-Lecia Miasta Piły. Kapituła w tym roku doceniła osobę i zawodowy dorobek Lecha Wojtasika, który dzięki swojej pracy – licznym nagrodom i prestiżowym wyróżnieniom podnosi prestiż Miasta. Urodzony w Pile w roku 1959, po skończeniu pilskich szkół wyjechał na studia do Szczecina. Po studiach wrócił do Piły i pracował w Wojewódzkim Biurze Urbanistyki i Architektury. W latach 89/90 wyjechał na kontrakt do Maroka. Po powrocie do kraju razem ze wspólnikiem współtworzył studio projektów budownictwa KONTUR. 15 lat pracy w studiu KONTUR i blisko 10 lat we własnej Pracowni Architektonicznej Lech Wojtasik zaowocowało wieloma projektami, które zmieniły obraz Piły i regionu.

Wart podkreślenia jest także fakt, że Część Jego pomysłów i wynalazków, mimo że często opatentowanych i nagradzanych w kraju i za granicą nie jest znana szerszej publiczności. Projekty skrzydła fotowoltaicznego inspirowanego ruchem gałęzi drzewa pod wpływem wiatru, uzyskującego energię z wiatru i słońca, innowacyjne łączniki czy płyty prefabrykowane, a nawet całe domy wykorzystujące te technologie to pomysły przyszłości znane nielicznym.