Uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców Piły

DSC_0056Obchody 500 lecia Piły wchodzą w kulminacyjną fazę. Jednym z najistotniejszych elementów tych uroczystości była Msza Święta, którą koncelebrował Jego Eminencja ks. Kardynał Kazimierz Nycz oraz Biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Na Plac Zwycięstwa przyszli najwytrwalsi Pilanie, których nie wystraszyła burza, która przeszła nad miastem na chwilę przed uroczystością.

Na Mszy obecni byli włodarze miasta, przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu i województwa. Swoje poczty sztandarowe wystawiły pilskie szkoły i uczelnie i inne instytucje działające w Pile. O oprawę muzyczną zadbały chóry pilskich szkół muzycznych, uczelni oraz historyczny chór „Halka”. Ważnym elementem uroczystości było odczytanie przez biskupa Edwarda Dajczaka dekretu Kongregacji ds.Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o nadaniu Pile patronów dwóch Janów: Chrzciciela i Ewangelisty.

W homilii kardynał Kazimierz Nycza przypomniał pilanom najważniejsze wydarzenia historyczne związane z miastem a także podkreślił z jakim przywiązaniem mieszkańcy Piły zawsze skupiali się wokół kościoła i ludzi biednych, których papież Franciszek tak bardzo umiłował. Podkreślał, że nie bez znaczenia jest fakt, że największym synem tej ziemi jest Stanisław Staszic, który całe swoje życie poświęcił Polsce i zawsze starałsię być użytyczenym dla narodu – co powinni też czynić współcześni mieszkańcy.

Na koniec uroczystości kardynał Nycz, biskup Dajczak, Prezydent Piły Piotr Głowski, Starosta Pilski Mirosław Mantaj, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Martenka, Przewodniczący Rady Miasta Rafał Zdzierela, Poseł Adam Szejnfeld oraz Senator Mieczysław Augustyn złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II z okazji rocznicy urodzin papieża Polaka, która wypadała tego samego dnia.