Uroczyste otwarcie dworca PKP w Chodzieży

DSC_0010 W ostatni piątek – 12 kwietnia 2013 Senator Mieczysław Augustyn uroczyście otworzył, w towarzystwie władz miasta i PKP, wyremontowany dworzec PKP.

Nowy, stary budynek budzi podziw. Z zewnątrz obiekt nabrał nowoczesnego kształtu a w środku nowa strefa obsługi pasażerów z poczekalnią, kasą oraz blisko 900 m. kw. wyremontowanej powierzchni, która w części ma szansę stać się siedzibą miejskich instytucji.

Chodzieski dworzec jest ósmym w Wielkopolsce i pierwszym w północnej Wielkopolsce zmodernizowanym w ramach projektu „Twoja kolej”.

Chodzieski dworzec przystosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoby poruszające się na wózkach skorzystają z pochylni prowadzącej do wejścia, a na piętro wjadą windą ze specjalnie obniżonym panelem sterowania. Tuż przy windzie, na poziomie parteru umiejscowiona została toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na podłogach zostałyzamontowane zostały prowadnice, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym.

Nowy dworzec to nie tylko pociągi.  Na parterze będą pomieszczenia o łącznej powierzchni 343 m.kw. przeznaczone na działalność handlowo-usługową. PKP S.A. prowadzi już rozmowy z trzema kontrahentami, którzy wyrazili zainteresowanie wynajmem pomieszczeń. Piętro budynku to 556 m.kw. powierzchni w stanie deweloperskim. Trwają rozmowy z chodzieskim magistratem w sprawie ich wynajmu na siedzibę miejskich instytucji. Jest szansa aby swoją siedzibę znalazły tam organizacje seniorskie i powstała tam izba muzealna, na którą czeka Chodzież. Takie rozwiązanie spotkało się z poparciem Senatora Mieczysława Augustyna, który zobowiązał się, w miarę jego możliwości, pomóc chodzieskim seniorom w osiągnięciu tego celu.

Inwestycja, która pochłonęła 3,1 mln zł, sfinansowana została z budżetu państwa oraz środków PKP S.A.

DSC_0015DSC_0005