Wiceminister Małgorzata Marcińska w Pile – Karta Dużej Rodziny

DSC_0022Piątkowy poranek 16 stycznia upłynął  pod znakiem rodziny. W Pile na zaproszenie senatora Mieczysława Augustyna gościły osoby, które na co dzień pracują na rzecz poprawy sytuacji rodzin w Polsce – Pani Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Małgorzata Marcińska oraz Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Ponadto gośćmi spotkania byli samorządowcy, którzy wprowadzili w swoich miastach lokalną Kartę Dużej Rodziny. Byli to Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski oraz Krzysztof Poszwa – Burmistrz Miasta Wągrowca.

Senator Mieczysław Augustyn podczas swojego wystąpienia zaakcentował zmiany w polityce prorodzinnej, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zaliczył do nich zmiany w systemie urlopów rodzicielskich – także zwiększenia jego długości aż do jednego roku. Decydowaną poprawę w dostępności do przedszkoli i żłobkach. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że oprócz tego w znaczący sposób poprawiła się, na korzyść rodzin, odpłatność za opiekę nad dziećmi. Również stopniowe wprowadzanie darmowych podręczników do szkół – docelowo dla wszystkich dzieci – jest krokiem milowym w poprawianiu sytuacji polskich rodzin w kontekście zabezpieczania warunków materialnych.

Te i inne rozwiązania spowodowały, że 2014 rok był szczególny. Pierwszy raz od dawna liczba urodzin rośnie, pomimo tego, że według GUS liczba kobiet będących w wieku rozrodczym spada.

Kolejnym tego typu  elementem systemu wsparcia dla rodzin jest  Karta Dużej Rodziny. To rozwiązanie, które ustawowo umożliwia skorzystanie z szeregu ulg przez członków rodzin wielodzietnych na terenie całego kraju. Senator podczas spotkania podkreślał, że czynniki ekonomiczne, którymi kierują się występujący o KDR są istotne, ale jeszcze ważniejsze od nich jest zmiana w mentalności społecznej. Rząd wprowadzając Kartę Dużej Rodziny chce docenić te rodziny. Podziękować im za trud wychowania oraz ukształtować nowoczesny wizerunek dużej rodziny. Ma to być nie tyle wymierna – kwotowa lub procentowa zniżka za bilet do muzeum, kina czy na pociąg. Karta ma być świadectwem, że posiadanie wielu dzieci jest pożądanym dobrodziejstwem, a nie przykrą koniecznością.

Pani Minister w swoim wystąpieniu mówiła o konkretnych liczbach i korzyściach płynących z Karty. To program, który łączy 700 tys. posiadaczy. Bierze w nim udział 500 partnerów – w dużej mierze będących dużymi firmami działającymi w Polsce. Ze zniżek można skorzystać już  w 3000 miejsc, a liczba ta stale rośnie.

O funkcjonowaniu Karty Dużej Rodziny wiele można się dowiedzieć przeglądając poniższe prezentacje.

Wiceminister Małgorzata Marcińska 16.01.2015

Wielkopolska Karta Rodziny – Aleksandra Kowalska 16.01.2015

Miasto Piła – Piotr Głowski – 16.01.2015

Wągrowiecka Rodzina 3+ – Krzysztof Poszwa, Burmistrz Miasta Wągrowca 16.01.2015

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.rodzina.gov.pl na której znajduje się wiele cennych informacji na temat wsparcia dla rodzin.

YouTube Preview Image