Zwycięstwo prawdziwe

Zwycięstwo prawdziwe

 

Połączenie (tak jak w Pile) uroczystości Dnia Zwycięstwa ze Świętem Europy to dobry pomysł. Unia Europejska rodziła się przecież z tragedii wojen, które kosztowały życie i kalectwo dziesiątki milionów Europejczyków,
z wszystkich krajów kontynentu. To były niewyobrażalne konsekwencje rządów autorytarnych, które podsycały narodowe egoizmy, szukały tego co dzieli, rozdrapywały rany i zaogniały niechęci. Dziś również w całej Unii (w Polsce PiS) dmie się w narodowe surmy, przypomina wszystkim o każdej winie. Ich idea to Europa narodów czyli taka pseudowspólnota, gdzie każdy walczy tylko o swoje, nie licząc się z innymi. To absurdalna propozycja i niemądre, jątrzące gadanie. Jeśli stałoby się rzeczywistością, jako słabsi zostaniemy sami i z niczym.

Budowana w zgodzie, z namysłem wspólnota ludów Europy, pogłębiana krok po kroku integracja, to wielkie, niespotykane nigdzie dzieło. Zapewniło ono przyśpieszenie rozwoju, swobodę przemieszczania, inwestowania, handlu, wolności i prawa obywateli, podnoszenie poziomu życia. Świadome niszczenie tego dorobku to głupota i zbrodnia.

Przed wyborami wszyscy deklarują proeuropejskość. Tylko czy szczerze? PiS powinien wytłumaczyć, dlaczego szuka sojuszy wyłącznie z ugrupowaniami antyunijnymi, eurosceptykami dążącymi do dezintegracji i Orbanem oskarżanym o łamanie praw człowieka. Wszyscy powinniśmy obawiać się wzmocnienia tych sił. Zachwiałoby to kruchą równowagą w czasie bardzo niestabilnym i osłabiło Unię, ku radości jej przeciwników, z naszą stratą.

Musimy wciąż pamiętać o tragedii wojen i docenić pokój. Unia Europejska to prawdziwe zwycięstwo nad europejskim przekleństwem podziałów. Dzięki niej nad rywalizacją zwycięża współpraca, ksenofobię i homofobię Unia zastępuje szacunkiem dla mniejszości, samowolę władzy ogranicza praworządnością, nad egoizmami zwycięża solidarność. Tyle razy byliśmy wśród przegranych. Tym razem bądźmy wśród zwycięzców, głosujmy mądrze: na prawdziwych entuzjastów UE, a nie na tych co chcą ją osłabiać.

Mieczysław Augustyn – Wasz Senator